GOBankingRates kreirao je ovaj popis zemalja na osnovu:
Lokalnog indeksa kupovne moći – mjeri relativnu kupovnu moć prosječne plaće u nekoj zemlji u odnosu na New York City. Niža kupovna moć kupuje manje robe, dok veća kupuje više.
Indeksa najma – poredi tipične cijene najma stanova i kuća u nekoj zelju i New Yorku.
Indeksa trgovine – poredi tipične cijene trgovine prehrambenim proizvodima u nekoj zemlji i New Yorku.
Indeksa potrošačkih cijena – poredi troškove lokalnih roba i usluga, uključujući restorane, namirnice, prijevoz i komunalne usluge u odnosu na one u New Yorku.
U 50 najjeftinijih zemalja, najam je skoro 70 posto jeftiniji nego u New Yorku, namirnice su 40 posto jeftinije, roba i usluge široke potrošnje jeftinije su do 30 posto ili više.
Lokalna kupovna moć u velikoj se mjeri razlikuje u 50 najjeftinijih zemalja.
Na 50. mjestu najjeftinijih zemalja nalazi se Bjelorusija, 49.zauzima Peru, 48. Litvanija i naši susjedi Hrvati na 47. mjestu.
Slovenija je na 36. mjestu, Njemačka prije nje na 35., Albanija i Crna Gora zauzimaju 27. i 26. mjesto, Srbija ja na 18, a naša zemlja zauzima 11. mjesto.
Za Bosnu i Hercegovinu stoje ove podaci
- Lokalna potrošačka moć je za 40.4 posto niža
- Najam je za 92.9 posto jeftiniji
- Namirnice su za 71.2 posto jeftinije
- Lokalne robe i usluge su za 64.7 posto jeftinije
Za našu zemlju navodi se da je evropska zemlja koja graniči s Hrvatskom i Srbijom, i ima populaciju od 3,9 miliona. Glavne industrija je rudarstvo – minerali, metal, uključujući željezo, ugalj, proizvodnja čelika i bakar. Bosna i Hercegovina ima pristojnu lokalnu kupovnu moć, kao i niske cijene na najam, namirnice i robe široke potrošnje. U glavnom gradu Sarajevu, na primjer, u kombinaciji mjesečni troškovi najma i drugih troškova iznose oko 600 do 700 dolara, navodi se u rezultatima istraživanja.
Ranking svih zemalja:
Ovdje je puni rang za svih 112 zemalja koje je anketirala GOBankingRates, od najjeftinijih na broju 1 do najskupljih.
bportal.ba