munararahicZastava Islamske zajednice u BiH je zelena, kao i zastave mnogih muslimanskih zemalja poput Saudijske Arabije ili Pakistana. Zašto je zelena tako rasprostranjena u muslimanskom svijetu?Zastava Islamske zajednice u BiH je zelena, kao i zastave mnogih muslimanskih zemalja poput Saudijske Arabije ili Pakistana. Zašto je zelena tako rasprostranjena u muslimanskom svijetu?
Zato što je navodno bila Mohammedova omiljena boja. Za islamskog poslanika se kaže da je nosio zeleni ogrtač i turban, a njegova pripovijedanja puna su referenci na tu boju. Odlomak iz Kur’ana opisuje raj kao mjesto gdje će ljudi “nositi zelenu odjeću od fine svile”. Jedan hadis, ili učenje, kaže: “Kad je Allahov poslanik umro, bio je prekriven Hibra Burdom”, što je zeleni kvadrat odjeće. Kao rezultat toga, vidjet ćete zelenu boju koja povezuje vezanje Kur’ana, kupole džamija i, da, materijale za političke kampanje.

 Zelena također ima druga svojstva koja je čine prirodnim za islam i Bliski istok. To je simbol prirode i života – naročito moćan u suhoj pustinji. Mohammed se pozvao na tu povezanost kada je govorio o folklornoj figuri pod nazivom al-Khidr, ili “Zeleni”, koja simbolizira besmrtnost. (Al-Khidr je možda bio inspiracija za arturijanskog karaktera Zelenog viteza, koji je u jednoj priči opisan kao obožavatelj Muhameda.) Najmanje jedan komentator je nagađao da je zelena usred spektra boja te da je simbol za umjerenost koju je Muhamed propovijedao (Kur’an muslimansku zajednicu opisuje kao “državu sredine”).

 Zelena se pojavljuje u islamskoj historiji. Bila je to boja zastave fatimidskog kalifata, posljednjeg od četiri arapska kalifata. Tokom križarskih ratova, islamski vojnici nosili su zelenu boju kako bi se identificirali. (Isto tako, krstaši su izbjegavali zelene boje u svojim grbovima, samo da bi bili sigurni od prijateljske vatre.)
Neki kažu da je zastava pod kojom se Muhamed borio u ratu u Meki bila zelena sa zlatnim obrubom. (Zastava je trenutno zaključana u palači Topkapi u Istanbulu, Turskoj – mi zapravo ne znamo kakva joj je boja.) Stoljećima su u Perziji samo potomci Muhameda, poznati kao Sayyidi, mogli nositi zelene turbane – bilo ko drugi bi bio kažnjen za to.
Zelena je također favoriziran od strane Otomanskog carstva, koje je nakon reformi Tanzimata sredinom 19. stoljeća obojilo svoje svjetovne zastave u crveno, a vjerske zastave u zeleno.