Liječenje prirodom podrazumijeva i cjelovitu promjenu čovjeka,a prvenstveno promjenu njegovih uvjerenja. Trave su zdrave samo ako čovjek s njih spere svu prljavštinu savremenog užurbanog života.
Do prije neku deceniju zvanična medicina je bila na ratnoj nozi sa svim alternativnim formama liječenja,što je i razumljivo kada se uzme u obzir koliko se lažnih iscjelitelja namnožilo i kako su,prodajući maglu,svoje novčanike punili time što su iscrpljivali novčanike bolesnika,ali nade bolesnih, njihove snage i vrijeme potrebno za liječenje.Treba prepoznati "ko" je pravi iscjelitelj, a to nisu travari, ni lažni, ni pravi. Čovjek u prirodi može, međutim, sam nać lijek, ali samo ako joj se istinski preda. Ljudi misle da ako iz prirode potrgaju trave za koje vjeruju da su zdrave i donesu ih u svoje betonsko zatočeništvo, unesu ih u svoja iznurena tijela - da će se izliječit.Liječenje prirodom podrazumijeva i cjelovitu promjenu čovjeka, a prvenstveno promjenu njegovih uvjerenja. Trave su zdrave samo ako čovjek s njih spere svu prljavštinu savremenog užurbanog života. A poneko bilje, uz takav stav, donese čudesne preobražaje. Ovdje spomenimo samo dvije najčešće korištene ljekovite biljke u našem podneblju, a koje i službena medicina odobrava, koristi i svesrdno preporučuje.
Majčina dušica
Čini se da nema biljke kojoj je ime toliko u skladu s djelotvornošću. Kako kod svake ljekovite biljke naučnici nikada do kraja ne otkriju šta je to u njima što djeluje kao lijek, koji je to čudotvorni sastojak, onda obično naprave formalni popis čega sve ima u tim listićima i cvjetićima rasutim po grmu. A ovdje ima: eteričnih ulja, cineola, timola, karvakrola, tanina itd.
Čaj od majčine dušice naširoko se upotrebljava jer smiruje, umiruje, blaži (baš kao majka kada tješi). Opušta grčeve (ima spaz-molitički učinak). Pomaže kod raznih želučanih tegoba, bolova u stomaku, proljeva. Majčina dušica je postala obavezan dio tretmana raznih bakterijskih trovanja hranom (salmoneloze i sl.).
Djeluje antibakterijski. Otvara disajne puteve i smiruje kašalj. U te svrhe može se inhalirati. Čaj pomaže kod upale pluća i bronhitisa. Jača nervni sistem, a pomaže i kod glavobolje: zanimljivo je da se u narodu glavobolja svojedobno liječila tako što se pod kapom nosila šaka sušene majčine dušice.
Za spoljnu upotrebu, čaj i preparati od majčine dušice mogu se utrljavati u kožu oko mjesta zahvaćenog reumatizmom, pa i kao dezinfekcijsko sredstvo. Pomaže i kod neurednih mjesečnih ciklusa žene.
Kamilica
U našim krajevima još uvijek je nenadmašna biljka. Prepoznatljivih je cvjetova. Narod je tretira gotovo kao panaceju(lijek za sve). I ona obiluje eteričnim uljima, flavonoidima, polisaharidima itd.
Treba znati i kako uzimati kamilicu; npr. koristi se i kod zatvora i kod proljeva. Kod zatvora sa šećerom, kod proljeva bez šećera. Stoga je dobro, čak i za pijenje čaja, konsultirati ljekara. Kamilica je, međutim, uglavnom blagotvorna. Takvi učinci kod stomačnih tegoba poznati su od davnina, a ta blagost omogućava da se čaj daje i bebama.
Kamilica se najčešće koristi kao čaj, napravljen od nekoliko kašičica sušene biljke prelivene vodom. Taj čaj opušta, umiruje bolove, pomaže kod temperature, raznih osipa itd. Ima dobre učinke i u liječenju depresije, nesanice, psihičke iscrpljenosti. Obloge od kamilice su dobre za menstrualne tegobe, a kupke uklanjaju nervnu napetost. U brojnim imenima koja joj daju, a koja opisuju svu njenu moć, nerijetko se naziva i šaljivim imenom "sties-eliminator", otud je najpoznatija biljka koja pomaže kod ove boljke današnjice.
Posebno je omiljena u kozmetičko-medicinskim tretmanima, jer podstiče metabolizam kože: pomaže kod liječenja akni, opekotina, rana, a može se koristiti i kod tretmana zdrave kože, jer joj daje nježnost i mehkoću. Ovaj kozmetički učinak kamilice poznat je od davnina, pa se, naprimjer, koristi za pranje kose, kako zbog zdravijeg izgleda, tako i za dobijanje i čuvanje svijetle boje. Zanimljivo je spomenuti da majčina dušica i kamilica ne liječe samo ljude. Za majčinu dušicu je poznato da liječi pčele, a za kamilicu da liječi i drugo bilje.
Piše:Uma Delić /Novo vrijeme