Nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio da je novi zakon o premjeru i katastru Republike Srpske u skladu s Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i ostalim slobodama, Uprava za geodetska i imovinskopravna pitanja RS-a otpočela je implementaciju samog tog zakona. Iz spomenute uprave naglašavaju da se u ovoj godini radi na dva plana: jedan plan je finansiran iz namjenskih sredstava same Uprave, jer je Vlada RS-a usvojila finansijski plan premjera i uspostave katastra nepokretnosti za 2013. godinu, tako da će se raditi dio poslova vezanih za izlaganja, stavljanja na uvid javnih podataka, a drugi, mnogo obimniji posao je onaj sa Svjetskom bankom, finansiran iz njenih kreditnih sredstava.
Tročlane komisije, sastavljene od dva pripadnika srpske nacionalnsti i treće osobe iz reda Bošnjaka odnosno Hrvata, shodno strukturi lokalnog stanovništva kod kojih se vrše analize, već su otpočele sa izlascima na teren, a ključna stvar je da svi oni koji smatraju da posjeduju određeno pravo na to zemljište budu prisutni na lokaciji, te da prilože svu dokumentaciju koju imaju, kao i da angažiraju svjedoke koji bi potvrdili da je neko vlasnik. Ukoliko se stvarni vlasnik ne pojavi i ne učestvuje u procesu utvrđivanja imovinsko-pravnih činjenica određenog zemljišta, komisija će donijeti rješenje prema postojećem stanju. Drugim riječima, ako se tada pojavi neko ko je u posjedu te zemlje, a ne i onaj ko je po gruntu vlasnik, imovina pripada onome ko je trenutno koristi.
Nakon agresije na BiH, od 1991. do 1995. godine dio bosanskohercegovačke teritorije na kojoj su Bošnjaci živjeli smanjen je sa 94,5 posto na oko 22 posto, što su ozbiljni pokazatelji o kakvim kretanjima je riječ.
Tokom agrarnih reformi u periodu između 1919. do 1939. godine, ali i kroz razna međunacionalna previranja u godinama nakon toga, ukupno je u Bosni i Hercegovini od nekadašnjih zemljoposjednika, koji su uglavnom bili Bošnjaci, oduzeto takozvane beglučke zemlje u iznosu 400.072 hektara i takozvanih kmetskih selišta 775.233 hektara, što ukupno iznosi 1.175.305 hektara zemlje koja je Bošnjacima trajno oteta.
Više o ovoj temi OTIMAČINE ZEMLJE OD BOŠNJAKA možete pročitati OVDJE