Ne postoji biljka od koje nema koristi. Trebamo se samo „zaroviti“ u knjige i vidjeti šta to raste u našoj bašti.
Mrtva kopriva sigurno raste i u vašoj bašti. I ako niste znali, izuzetno je medonosna, i ljekovita biljka. Literatura kaže da postoji nekoliko vrsta mrtve koprive, a za naše područje su možda najvažnije četiri vrste: žuta,pjegava-šarena,crvena i bijela mrtva kopriva.
Možete ih najčešće vidjeti na neuzoranim njivama i vrtovima, uz puteve i dr, a u literaturi ćete naići na podatak da se radi o korovu, ako je neki uzgajaju kao ukrasnu biljku.
Pčelari treba da znaju da je mrtva kopriva vjerovatno jedna od najdugovječnijih medonosnih biljaka na našim prostorima. Dobro podnosi sušu, ali i hladnoću, pa ih možemo primijetiti kao ranu proljetnu, ali i kao kasnu jesensku pašu sa koje pčele sakupljaju dragocjeni nektar i polen.
Mrtva kopriva je naročito izdašna tokom mjeseca aprila, tada je pčele posjećuju tokom cijelog dana.
Ljekovita svojstva mrtve koprive dovode se u vezu sa antireumatičnim djelovanjem, smirivanje temperature, upalnih procesa, regulacije rada probavnog i disajnog sistema. U pojedinim knjigama stoji i da čisti krv, pomaže kod urinarnih problema, pomaže kod slabokrvnosti, liječi proljev idt.
Ako mrtvu koprivu koristimo u ljekovite svrhe, pojedini autori preporučuju da se od nje ubire cvijet i vrhovi biljke s cvjetovima.Najbolje je brati tokom mjeseca juna i jula, neposredno prije potpunog otvaranja cvjetova.
Tako ubranu treba je sušiti u hladu i od nje spremati čaj, a neko je koristi i kao dekoraciju salatama ili dodatak varivima.