بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini – Medžlis IZ-e Brčko –Džemat Gornji Rahić –
Hutba: 20. ševval 1433.H. / 7. septembar 2012.g. – Imam i hatib: Asmir Bekrić, student na Univerzitetu El-Azhar, Kairo-Egipat.
Obrazovanje prioritet svakog muslimana
Svaka zahvala i hvala pripadaju Uzvišenom Allahu, džellešanuhu, onolika kolika je Njegova Veličina i onoliko koliko samo Njemu dolikuje. Neka je salavat i selam na Božijeg Poslanika, Muhammeda, sallahu alejhi ve selleme, njegovu časnu porodicu, ashabe i sve one koji ih slijede na putu islama do Sudnjeg dana.
Braćo i sestre u islamu! Danas 20. ševvala 1433. godine po Hidžri, odnosno 7. septembra 2012. godine, u prvoj džumi poslije početka nove školske godine, hutbu sam naslovio saObrazovanje prioritet svakog muslimana.
Uzvišeni Allah, dželešanuhu, je rekao:
„Čitaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara, stvara čovjeka od ugruška! Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poučava peru. Koji čovjeka poučava onome što ne zna.“
Citirani ajeti su prvi ajeti koji su objavljeni Muhammedu, sallahu alejhi ve sellem. Oni su prva milost kojima se Allah smilovao prema Svojim robovima i prva blagodat koju im je dao. U njima se ukazuju mnogobrojne mudrosti, smjernice i upute za praktični uspjeh na ovom svijetu.
Realna je činjenica da je obrazovanje glavni uzrok uspjeha i razvoja jednog društva. Naša vjera islam nalaže i obavezuje traženje znanja, studiranje i pomaganje na tom putu.
Naređuje obrazovanje: - „Čitaj u ime Gospodara tvoga, koji stvara.“
Ovo je prvi imperativ, prva kur'anska naredba - „uči“, „čitaj“ nemoj biti neškolovan. Kada god budemo živjeli po ovome „ikre“ Allah će nas uzdignuti. Jer ovo učenje nije samo pusto iščitavanje, niti učenje bez cilja, nego u ime Gospodara koji stvara.
Ovo „u ime Gospodara koji stvara“ ga na svoj način određuje, tj. da obrazovanje mora imati iskrenu namjeru ukoliko težimo da bude uspješno. Sva djela se i vrednuju prema namjerama. Kao što nam to objašnjava i sljedeći hadis Allahova poslanika, sallahu alejhi ve sellem.
Od vladara pravovjernih Omera ibnul-Hattaba, radijallahu anhu, prenosi se da je rekao: čuo sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da kaže: „Djela se cijene samo prema namjeri i svakoj osobi pripada samo ono što je i naumila. Pa čija hidžra bude radi Allaha i Njegovog Poslanika, njegova hidžra je Allahu i Njegovom Poslaniku, a čija hidžra bude radi dunjaluka da bi nešto od njega postigao ili radi žene, da bi se njome oženio, njegova hidžra je za ono za što ju je i naumio.“
(Hadis bilježe: Buharija, Muslim, Ebu Davud, br. 2201,Tirmizi,1647, Ahmed, 1/25,43, Nesai,1/59 , Ibn Madže, 4227)
Ukoliko učenik, srednjoškolac, student, čovjek bude učio u ime Gospodara koja ga je stvorio, iskrenim nijetom, trudit će se da taj proces usavršava. Niti će varati, prepisivati, ucjenjivati, nego on ima svoj cilj da bude najbolji u svojoj struci. Takvim zalaganjem uzdići ćemo naredbu „ikre“ a time će nas uzdignuti Uzvišeni Allah. A sve dok je na putu stjecanja znanja ukoliko ima iskren nijet i pri tome ne radi ono što je Uzvišeni zabranio čovjek je non-stop u ibadetu.
I kaže Uzvišeni:
'' I Allah će na visoke stepene uzdignuti one među vama koji vjeruju i kojima je dato znanje. A Allah zna ono što radite'' (El-Mudžadele, 11).
Uzdizanje na visoke stepene govori o velikoj vrijednosti i podrazumijeva uzdizanje na ovome svijetu povećanjem ugleda i lijepog spomena, a na drugom svijetu visokim stepenima u Džennetu. Pogledajte samo kroz historiju čovječanstva kako je Uzvišeni Gospodar povećao ugled i lijep spomen onima koji su posvećivali pažnju obrazovanju.
Imam Buharija je čovjek koji je svoj život posvetio traženju znanja, obrazovanju posebno u hadiskoj oblasti, zato i dan danas u našim kućama iščitavamo Buharijinu zbirku hadisa, na hutbama ga imami često spominju, njegov ugled i lijep spomen i dalje traje bezobzira što je preslio prije jedanaest stoljeća. On je ostavio svoj trag. Poslušao je naredbu „uči“ pa ga je Allah uzdigao. U svom šesnaestogodišnjem naučnom radu na polju hadiske nauke sakupio je 600.000 hadisa i na koncu odlučio da od tog broja izdvoji jednu zbirku od samo vjerodostojnih hadisa. Tako je napisao svoje čuveno djelo „El-Džami'us-sahihu“ – „Zbirka vjerodostojnih hadisa“ kod nas poznata pod imenom „Buharija“.
Osim imama Buharije, mnogo je poznatih matematičara, doktora, građevinara, inžinjera, biologa, geografičara, stručnjaka islamskih nauka, koje bogata islamska povijest pamti. Ali da usporedimo navedene primjere sa današnjicom.
Danas postoji oštra podjela među muslimanima, podijeljeni smo na mnoge nejake zajednice, dok nas islam uči i poziva ka jedinstvu. Vjerovatno u tom nejedinstvu, u tom okretanju od vjere leži odgovor na pitanje zašto su muslimani danas „bezutjecajni" , a vjerovatno i zato što smo izgubili sposobnost da proizvodimo znanje. Tužno djeluju podaci poput onog da u cijelom islamskom svijetu ima tek oko 500 univerziteta, dok ih je, recimo, samo u Americi preko 5000 ili u Indiji preko 8000. Skoro nevjerovatno zvuči podatak da je procenat pismenosti u zemljama sa većinskim kršćanskim stanovništvom 90%, dok je u muslimanskim zemljama brojka svega 40%.
Opravdano je reći da je obrazovanje jedan od najvažnijih prioriteta danas. Obrazovanjem čovjek uči i kako vjerovati, izvršavati ibadete, ali i dobija saznanja iz društvenih, prirodnih i jezičkih nauka. Nama bošnjacima, trebaju i zanatlije, doktori, farmaceuti, tehnolozi, automehaničari, koji će biti svjesni svoga idnetiteta i svoga puta.
Na vrijednost znanja i obaveznost njegova povećanja ukazuju riječi Uzvišenog, gdje naređuje svome Poslaniku, sallallahu alejhi ve selleme:
''I reci: Gospodaru moj, Ti meni znanje povećaj'' (Taha, 114).
Bilježi Muslim od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao: ''Kada umre čovjek, njegova djela se prekidaju osim u tri slučaja: ako je ostavio trajnu sadaku, ili znanje kojim se drugi koriste, ili lijepo odgojeno dijete koje moli za njega.''
U navedenom hadisu od stvari od kojih umrli ima koristi spomenuto je i Korisno znanje. Poput pisanja korisnih knjiga, udžbenika i naučnih djela, zatim održavanja korisnih predavanja i poučnih dersova. Ovdje se, svakako, mogu uvrstiti i razne vrste naučnih izuma od opće koristi, itd.
Iz godine u godine primijetno je da nažalost iz škole, kao odgojno-obrazovne institucije nestaje ova odgojna komponenta, pa često možemo pročitati u novinama o broju upotrebe alkohola, droge među osnovnoškolcima, a i srednjoškolcima. Problemu treba pogledati u oči, jer odgađanje rješenja problema ne znači rješenje, nego povećanje istog. Mi muslimani znamo da je rješenje u povratku vjeri. Jer obrazovanje bez morala, nema svoju svrhu.
Prije pet dana, u ponedjeljak je u Brčkom u školske klupe sjelo 6.333 osnovca, i 3.800 srednjoškolaca. Ovo je veoma dobar broj djece, koja ipak želi obrazovanje. Pripazimo na našu djecu. Pomozimo ih u obrazovanju, pogledajte svako od vas za koju oblast njegovo dijeta ima talenta, i onda neka ustraje. Neka baš sljedeći najbolji ljekari, inžinjeri, teolozi budu ljudi iz ovog mjesta.
Da bi to ostvarili, neminovna je moralna komponenta u njihovom obrazovnom procesu. Ona se ostvaruje kroz vjeru. Kroz islamsku vjeronauku u školama, s toga apelujem na sve vas da pohađanje islamske vjeronauke ne bude upitno kada su vaša djeca u pitanju.
Također, veliku ulogu u odgoju omladine igra i mekteb. Neka se omladina odgoji ovdje u džamiji a ne na ulici, u mektebu, a ne u diskoteci. Zato se vama roditelji obraćam da svoju djecu povedete u mekteb, bezobzira bili osnovnoškolci ili srednjoškolci, to nije privilegija nego vaša obaveza. To vas vjera obavezuje.
Prenosi Ibn Omer, radijallahu anhu: "Čuo sam Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kada je rekao: "Svi ste vi čuvari i svi ćete biti pitani za ono što čuvate; vođa (imam) je čuvar i biće pitan za ono što čuva, muž je čuvar svoje porodice i biće odgovoran za nju.“ (Hadis bilježi imam Buharija)
I na kraju hutbe, pošto je prošao mjesec Ramazan a i dani ovog mjeseca Ševala su na izmaku podsjećam prvo sebe, pa onda i sve vas braćo i sestre na post šest dana ovog mjeseca. Rekao je Allahov poslanik, sallahu alejhi ve sellem,: „Ko isposti ramazan i poslije njega šest dana ševala, kao da je postio cijelu godinu.“ Ovaj hadis su zabilježili Et-Tirmizi u Džami'u i En-Nesai u Sunenu.
Gospodaru, učvrsti nas na Tvome putu, sačuvaj nas iskušenja koja ne možemo podnijeti, očisti naša srca i jezike od ružnih misli i govora, učini nas od onih koji odgajaju svoju djecu u skladu sa Tvojim propisima. Pomozi muslimane širom svijeta, a posebno našu braću u Siriji i Burmi njih uznemiravaju kao što su i nas samo zbog toga što su muslimani. Amin.
Napomena:Jedinstvena hutba inspirisana vlastitim znanjem hatiba, kao i orginalni snimci sa današnje hutbe u džematu Gornji Rahić
dzematrahic.ba