Da je ova naša lijepa Bosna puna blagodati, da ima ovakvu plodnu Posavinu i Semberiju, da ima ovakve lijepe rijeke poput Une,Sane, divne planine poput Vlašića, Konjuha mnoštvo je dobara oko nas, a da se može još mnogo šta uzgajati na ovim podnebljima balkanskim dokaz je činjenica da naši ljudi iz radoznalosti i znatiželje eksperimentišu i donose biljke iz drugih sredina i država i sade kod nas. Najsvježiji primjer je H.S. iz Gornjeg Rahića koji je prije pet godina donio iz Kopra Republika Slovenija sadnicu japansku jabuku (Kaki) i posadio je u svoju avliju. Kada je kupio ona ga koštala negdje oko 8,5 eura koliko košta i danas. Njegovao je te je prethodne godine 2010 kada je kod njega navršila četiri godine od momenta sadnje prvi plod dala i na njoj je našao osam japanskih jabuka. No da bi je pospješio on je prošle godine stavio oko nje kokošijeg đubriva te je ove godine rezultat bio impresivan.
Mi smo to zabilježili iz više uglova. Naime jedna ta jabuka je težine u prosjeku 220 grama, a neke poput ove na vagi i 250 grama. Ovakvi japanski urneci od jabuka se ne jedu odmah jer su gorke, neophodno je da sazriju da 'odstoje' kao na primjer naše Oskruše koje su također zelene gorke te im je potrebno da odpadnu i da odstoje da sazriju da bi se mogle jesti. Kako nam reče domaćin ovakvih proizvoda, da su se sada na tržištu pojavile i japankse jabuke koje se mogu jesti kao i naše. Po riječima domaćina jabuke cvatu krajem maja imaju sličan behar kao i grožđe kod nas. Također nam je istakao da u komšiluku kod B.M. ima još mlađa jabuka od njegove i da je već dala nešto plodova s tim što nisu krupne kao kod njega. Da ovakva vrsta jabuka nije nikakva novina kod nas napominje da je ovakvu vrstu vidio i u Ratkovićima općina Čelić gdje čovjek u avliji također ima lijepu japansku jabuku.
I na kraju skrenuo nam je pažnju da se ovakva vrsta jabuke mora preko zime zaštiti od mrazeva dok je mlada, a poslije nije neophodno to raditi kada ona bude starija.
Šta kažu istraživanja o ovoj japanskoj jabuci
Novija istraživanja potvrđuju ljekovito djelovanje kakija uz spoznaje o njegovom djelovanju u ogledima na životinjama kao antimutagenik i metabolik (djelovanje na metabolizam masnoća - holesterol, trigliceridi - lipidi), kao i antitumorsko djelovanje.
Svjež plod ili sok kakija dobar je za liječenje zatvora i upale crijeva, hemoroida, bolesti želudca, a pomaže i kod visokog tlaka.
Ljekovito djelovanje
List kakija koristimo kao dobar adstrigent (svojstvo stezanja tkiva) u liječenju raznih tegoba. Plod kakija ima veliku nutritativnu vrijednost i dobra prirodna ljekovita svojstva te se preporučuje kao antitusik, adstrigent, laksativ i stomahik.
Svjež plod ili sok kakija uzimamo za liječenje:
- bolesti crijeva (kod zatvora, upalnih stanja i infekcija crijeva, poremećene
probave i pražnjenja naročito za vrijeme putovanja ili promjene klime),
- bolesti želudca (kod prehlađenog želuca, gastroenteritisa, loše probave),
- za liječenje hemoroida (spriječava tvrdu stolicu i djeluje povoljno na
pražnjenje crijeva),
- bolesti jetre i žuči (uzima se kod masne jetre, slabog rada jetre, slabog
izlučivanja žuči,),
- ako plod kuhamo tada njime liječimo proljev,
- osušeni zreo plod kakija dobro je ljekovito sredstvo za liječenje
komplikacija sa bronhima i to naročito kod suhog kašlja (uzimamo prašak od
suhog kakija),
- mladi izdanci grana djeluju kao adstrigent i stiptik,
- svježe istisnuti sok kakija kod liječenja visokog tlaka
- cvjetne čašice za liječenje štucavice,
- bolesti živaca (umirujuće djeluje na živce koje relaksira i jača),
- jačanje imuniteta.
Ako ogulimo kaki te ga ostavimo da odstoji na suncu i preko noći on poprimi izvana bijelu boju te takvog koristimo u terapiji za liječenje:
- za zaustavljanje krvarenja (antihemoragik),
- za liječenje kašlja (antitusik)
- te za liječenje visoke tjelesne temperature tijela ili kod tjelesne temperature.
Autor:Hamid Hasikić
Zanimljivosti /rahic.ba