Ne zna se tacno kada je nastala varosica Rahic. Po svom polozaju i smjestaju na srednjem toku rijeke  Brke i svome imenu, gotovo je sigurno da je Rahic bio naseljen jos u srednjem vijeku, prije dolaska Turaka. Sve do pada Srebrenika 1512.godine Turci nisu imali jacih uporista niti utjecaja u ovim krajevima. Dr. Adem Handzic u svojoj citiranoj knjizi „Tuzla i njena okolina u XVI vijeku“, govoreci o popisu zvornickog sandzaka iz 1533.godine, ne navodi pojedinacno koliko je u pojedinim selima korajske nahije bilo kuca, pa se tako ne zna koliko kuca je tada imao sam Rahic. U svakom slucaju imao je mali broj ako imamo u vidu da ih je bilo u cijeloj korajskoj nahiji, zajedno s tvrdjavom Brcko, svega 264 i 38 samaca. To nam ujedno govori da je cijela korajska nahija, u to vrijeme, bila relativno rijetko naseljena.

 Prema narodnoj predaji ime Rahic nastalo je kao deminutiv od rijeci“raj“, sto bi znacilo „Mali Raj“(„Rajic“). Slicno tomu dovodi se u vezu nastanka  imena Koraj i Rajevo selo,koja potjecu od istog korijena.

Ne zna se ni otkada su muslimani u Rahicu. U svakom slucaju moze se pretpostaviti da islamizacija u rahickom kraju pocinje padom Srebrenika 1512.godine, te Beograda i podrucja uzvodno uz desnu obalu rijeke Save 1521.godine i pobjedom kod Mohaca 1526.godine Turci su presli u Srijem i Banat, a zatim u Madjarsku, poslije cega je doslo do brze islamizacije u Posavini, a time i u Rahicu i predjelima juzno i zapadno do njega. Ovo podrucje biva  u jacoj mjeri naseljavano  pred kraj XVII vijeka, kada ove krajeve u  naseljavaju povratnici iz prekosavskih krajeva: Srijema, Banata, Backe, Madjarske i dr. Islamizaciju na podrucju nekadasnje korajske nahije usporovalo je, prema navodima dr.Adema Handzica, i postojanje katolickog samostana u Koraju „Conventus S. Mariae in Campo“, ciji je uticaj u tim krajevima bio sigurno vrlo jak. Vise o tome vidi „ O islamizaciji u sjeveroistocnoj Bosni“ od Adema Handzica, Sarajevo 1970.godina. Takodjer do novih muslimanskih naselja i prosirenja u okolini Rahica dolazi, vjerovatno, tek poslije pada Budima i boja kod Sente 1686.godine kada ove krajeve masovnije naseljavaju povratnici iz tih podrucja. Tada su se doselile i u Rahicu i njegovoj okolini naselile mnoge porodice ciji potomci i danas tu zive. Tog naseljavanja nije bilo jedino na uzem pojasu desne obale Save od usca Bosne do usca Drine, izuzimajuci Brcko.Rahic je nekada bio sjediste vrlo jakih i bogatih begovaskih porodica koje su svoje posjede imali u srednjoj Posavini, kao sto su: Muradbegovici, Zaimovici, Isabegovici, Dzinde, Hasanbegovici, Ibrahimbegovici (Hercegovci), Secerbegovici i dr. Rahic je za vrijeme austro-ugarske vlasti pa sve do iza drugog svjetskog rata bio sjediste opcine u cijem sastavu je bilo oko dvadeset i devet sela. Prema zvanicnim podacima objavljenim u Salnami za Bosnu i Hercegovinu za 1308/1890-91.godinu,na strani 82., na celu rahicke opcine bili su:

Nacelnik: Mula Osman Haskic, iz Rahica,

·  Zamjenik:Ilija Nikolic, iz Strepaca,

    Opcinski vijecnici su bili:

·   Ivan Blazevic, iz Strepaca,

·  Salih-beg Secerbegovic, iz Rahica,

·  Hadzi Hasimaga Suljagić, iz Rahića,

. Šemsibeg Zaimović, iz Rahića,

. Risto Stokić, iz Vujčića,

. Nikola Martić, iz Štrepaca.

    Prvih godina poslije okupacije od strane Austro-ugarske, Rahic je dobio cetvero-razrednu  osnovnu skolu. U Salnami za BiH za god.1308/1890-91.na str.69. stoji da su te godine u rahicu bili ucitelji: Djuro Svelovic i Milos Vuksan. Poslije njih u rahickoj skoli su do sredine cetrdesete decenije XX vijeka bili sljedeci ucitelji: Ilija Dzojic, Vilhem Kovacevic, Nazif Resulovic, Omer Cevro, Sadik Lisic, Soko (Becir) Hercegovac i Rizo Rejzovic. Nesto kasnije, odmah poslije izvrsene reforme mekteba, Rahic je dobio mektebi ibtidaijju (pocetnu vjersku skolu), u kojoj su radili slijedeci muallimi(nastavnici):

   1. Hafiz Abdulah ef. Imamovic do 1905.godine,
   2. Hafiz Bekir ef.  Mulahalilovic,
   3. Hafiz Mehmed-Hulusi ef. Mulahalilovic, od 1905. do 1942.godine.
   4. Casif ef. Mulahusic,
   5. Salih ef. Ahmic, rodom iz Kljuca, umro u Rahicu oko 1919.godine,
   6. Hafiz Hasib ef. Imamovi, sin Halilov, iz Gornjeg Rahica, umro 30.11.1942.godine.

Pored muallimske  duznosti vrsio je dugi niz godina duznost vjroucitelja na Osnovnoj skoli u Rahicu.Dugo godina bio je i muezin rahicke dzamije.

7.  Hafiz Husein ef. Ramic, iz Gornjeg Rahica, umro 1938.godine. Pored duznosti treceg muallima dugo godina je vrsio duznost muezina rahicke dzamije. Bio je dobar hafiz.

8.  Hadzi Husein ef. Kujundzic, iz Rahica, od 1939. do 1945.godine.

 U Rahicu je postojala i medresa (produzna vjerska skola). U navedenoj Salnami za BiH za godinu 1308/1890-91.na str.64.naveden je kao muderris Imamovic hafiz Abdulah efendija. U svoje vrijeme u Rahicu je bilo desetak manjih i vecih privatnih biblioteka, vecinom na orijentalnim jezicima. Nesto kasnije biblioteke su postojale i pri osnovnoj skoli i citaonici. Pored  biblioteke, pri citaonici u Rahicu, bilo je nekoliko omladinskih sekcija, medju kojima su najaktivnije bile tamburaska i dramska.U cetvrtoj deceniji XX vijeka u Rahicu, je postojao  i bio aktivan nogometni klub“Granas“ koji je u svojim redovima okupljao prilican broj skolske  i druge omladine. Klub je u Rahicu i okolini bio vrlo popularan i imao je dosta svojih ljubimaca i navijaca. Rahic je ranije imao svoju carsiju, u kojoj je bilo oko dvadesetak zanatskih i trgovinskih radnji.Bio je povezan makadamskim putevima preko Brke za Brcko i Gracanicu,a preko Zovika-Sibosnice za Tuzlu i do Maoce. S ostalim naseljima u njegovoj okolini Rahic je bio povezan seoskim putevima. Rahic je imao i svoj pazarni dan, petak, kao i godisnji vasar. Zahvaljujuci povoljnoj klimi i plodnom zemljistu u kotlini rijeke Brke, u rahicu i okolini od davnina se intezivno gaji povce i voce, a narocito sljiva i tresnja, po cemu je taj kraj i poznat.   U Rahicu je bilo sjediste maticnog ureda muslimana, kome je pripadalo sedam sela sa oko pet hiljada i pet stotina zitelja muslimana.

GORNJI RAHIĆ DANAS

Danas je Rahic sjediste mjesnog i maticnog ureda i pripada opcini Brcko. U  1955. godini Rahic je s okolinom dobio elektricnu struju. Uz pomoc sire drustvene zajednice i vlastitim samodoprinosom mjestana asfaltiran je put od Maoce preko Rahica do Brke i na taj nacin su Rahic i njegova okolina povezani s asfaltnim putem Brka-Brcko. Pocetkom sedamdesetih godina Rahic je dobio vodovod i pitku planinsku vodu sto je od zivotne vaznosti za njegove zitelje. Voda je dovedena s kaptiranog poznatog vrela ispod Islamovca. Prije agresije na nasu zemlju i nas kraj 1992.godine taj izvor vode koji je koristio Rahic  bio prirodni pad da bi nakon rata ugradjene pumpe koje su prikopcane na struju.  Inace, Rahic sada ima lijepu i prostranu dzamiju, osmogodisnju skolu, postu s digitalnim telefonskim prikljuccima, zrdavstvenu ambulantu, veterinarsku stanicu, do skora moderni sumski i vocni rasadnik(koji je otisao u stecaj da bi nakon toga potpuno bio ugasen), biblioteku, savremeni dom kulture drugi po redu ( prvi je izgradjen daleke 1954.godine), dvije banke,  tri poljoprivredne apoteke, dvije apoteke za ljude, cetiri frizerska salona, dvije benzinske pumpe, 16 prehrambenih prodavnica, dva nogometna kluba FK“Rahic“ i FK“Rahicki Ljiljani“, jedno lovacko drustvo „Fazan“, dvije mesnice, vise restorana kao i kovackih radnji, dvije pekare, jedan video klub, više autopraona kao i dvije vulkanizerske radnje, radnju za pokopne usluge te jedan internet klub, tehnicki pregled vozila kao i jedan knjigovodstveni biro koji opsluzuje dobar dio teritorije Brckog, takodjer postoji KUD“Gornji Rahic“ kao i udruzenjenje „Pcelara“, udrzenje“Menadzer“za privrednike Bosnjake,udruzenje „Izo“za ekologiju, tri pilane, humanitarnu organizaciju „Merhamet“ koja djeluje kao regionalni centar za Posavinu i Semberiju, jednu privatnu stomatolosku ordinaciju, tri stolarske radnje, jednu knjizaru  i dr. Povezan je autobusnom linijom sa gradom Brckom te postoji linija za Tuzlu i  Sarajevo.Pred Rahicem su velike mogucnosti razvoja i perspektive za komplet ovaj kraj, jer u skoroj buducnosti  prolazi  brza cesta pored njega Tuzla-Orasje-Zupanja sto ce omoguciti brzi razvoj ovog kraja. Takodjer Rahic ima svoj prirodni geografski polozaj koji mu omogucuje brzi razvoj, jer se nalazi kao u centru okolnih mjesta koji granice s njim.