Na američkom i britanskom tržištu može se naći napitak za koji proizvođači tvrde da sagorijeva 209 kalorija u tri sata.
Aspire sadrži kofein, zeleni čaj i đumbir, te okus brusnice, sastojke koji ubrzavaju metabolizam.
Naučnici sa Univerziteta Leeds Metropolitan ustanovili su da kombinacija kofeina i zelenog čaja s aminokiselinama i đumbirom dovodi do 'termogeničkog efekta', odnosno da tijelo stvara više topline kako bi probavilo hranu i privremeno stimulira metabolizam.
Međutim, napitak, koji po limenci sadrži tek 12,5 kalorija, testiralo je tek 20 osoba. Proizvođači ga ne preporučuju osobama osjetljivima na kofein.
Skrivene opasnosti energetskih pića
Energetski napici vrlo su popularni i često se konzumiraju, no svaki od njih može sadržavati više kofeina nego jedna šoljica jake kahve, pokazalo je istraživanje što su ga proveli na Medicinskom fakultetu Univerziteta Teksas u Houstonu.
Kofein iz energetskih napitaka kombinovan s nekim drugim komponentama, primjerice s alkoholom, predstavlja velik potencijalni rizik za organizam pojedinca, ovisno o njegovu zdravstvenom stanju.
"Poznato nam je da uobičajeno energetsko piće sadrži četvrtinu šoljice šećera i više kofeina nego što ga sadrži jaka šoljica kahve", rekao je John Higgins koji je vodio istraživanje. Kofeinska komponenta u energetskim napicima je od 70 do 200 mg na 4,5 litre napitka. Za usporedbu, dva decilitra kahve mogu sadržati između 40 i 150 mg kofeina.
Norveška, Danska i Francuska zabranile Red Bull
Nije rijetka pojava da se količina sastojaka i ne spominje na pakiranjima i etiketama. Proizvođači na pakiranjima često ne ističu kolika je u piću količina stimulativne guarane, aminokiseline taurina i ostalih biljaka, minerala i vitamina, koji, u kombinaciji s kofeinom ne moraju dobro funkcionirati u svakom organizmu, kazao je Higgins.
On je istaknuo kako spomenute interakcije mogu uticati na krvni pritisak, na rad srčanog mišića, čak i na psihičko stanje pojedinca, osobito ako se napici konzumiraju u velikim količinama, miješaju s alkoholom ili ih uzimaju sportaši.
Primjerice Norveška, Danska i Francuska zabranile su prodaju Red Bulla nakon što je istraživanje pokazalo da su količine "taurina kod pojedinaca uticale na vrlo bizarno ponašanje pojedinca i tjeskobu, čak i na samoozljeđivanje.
Naučnici su dokazali i to da energetski napici, koji se često reklamiraju i preporučuju sportašima za "dodatne napore", mogu rezultirati dehidracijom osobe koja ih je konzumirala u većim količinama, što, među ostalim rezultira povećanim krvnim pritiskom.
Nesportaši ne bi smjeli konzumirati više do jednoga energetskog pića na dan, nikada ga ne bi smjeli miješati s alkoholnim pićima i nakon vježbanja trebaju piti puno obične vode. Osobe s povišenim krvnim pritiskom ne bi ih smjele konzumirati uopće, a srčani bolesnici svakako bi se trebali savjetovati sa svojim kardiologom.